Cím: 9024 Győr, Baross Gábor út 73. 1. em. 3. ajtó
Telefon: +36305750953
Mi az építési hitel fő jellemzője?
Az építési hitelt a bankok általában nem egyösszegben, hanem szakaszokban folyósítják. Az építkezés különböző fázisaiban, az elérhető készültségi fokhoz igazítva kerül sor a hitelösszeg részleteinek folyósítására. A bankok általában meghatározzák, hogy milyen arányban történik a folyósítás, de egyes bankoknál rugalmasabbak lehetnek a szakaszok meghatározásában. Az utolsó szakasz kifolyósításának feltétele általában a használatbavételi engedély vagy hatósági bizonyítvány bemutatása.
Lehet felvenni támogatást az építési hitelhez?
Igen, a CSOK termékek, az adóvisszatérítési támogatás és a kamattámogatott hitel is elérhető ebben a konstrukcióban.
Mekkora összegű építési hitel igényelhető?
Az építési hitelnél a bank a várható forgalmi érték alapján határozza meg a maximális hitelösszeget. Az értékbecslő a költségvetés, ingatlan adottságok és egyéb tényezők alapján számolja ki a várható értéket. Az építési hitel maximális összege nem lehet magasabb a költségeknél és általában nem haladhatja meg az ingatlan(ok) forgalmi értékének 80%-át.
Milyen kivitelezés mód esetén igényelhető építési hitel?
A kivitelezési módoknak nincs jelentős hatása a finanszírozás szempontjából. Házilagos (saját erővel), vegyes (építtető saját erejével és részlegesen bevont szakági kivitelezőkkel) vagy generálkivitelezővel is épülhet. Általános esetben az építési hitelt az építtetőnek folyósítja a bank. Számlabemutatási kötelezettség áll fenn általában a költségvetés 70 %-áról, így a kivitelezés módnál ezt figyelembe kell venni. Piaci hitelnél kevésbé előírás, kamattámogatott hiteleknél kötelezően be kell kérnie a banknak a számlákat.
Fontos a tartalékképzés az építési hitelnél?
Gyakran előfordul, hogy az építtető azt gondolja, hogy elérte pl. a 60 %-ot, de az értékbecslő meg csak 57 %-ot igazol le. Ilyenkor megakadhat a további finanszírozás, ha nincs az építtetőnek tartaléka, amivel önerőből tovább tud haladni a következő részfolyósításig. Erre tehát érdemes tudatosan készülni.
Az építési hitel előfinanszírozással vagy utófinanszírozással működik?
Lakossági építési hitel esetén általában előfinanszírozással folyósít a bank, tehát amint teljesült egy készültségi fok, kiutalja a bank a következő szakaszra szánt összeget.
A bankok a le nem hívott összegekere rendelkezésre tartási díjat számolnak fel (0-2 % közötti mértékben), így érdemes az építkezés folyamatát amennyire csak lehet felgyorsítani.
Kamatot viszont csak a már kifolyósított összegek után kell fizetni általában, de vannak bankok, akik már a zárolt számlán elhelyezett összegre is számolnak fel kamatot annak ellenére, hogy ahhoz még nem fér hozzá az ügyfél.
Milyen díjak merülnek fel a részfolyósítások során?
Lényeges különbség a lakáshitelekhez képest, hogy az építési hiteleknél több helyszíni szemle (értékbecslés) is van. Annyi, ahány szakaszban folyósít a bank. Ezeknek a értékbecsléseknek is van díja, mértékük pedig változó, általában 25.000-35.000,-Ft között szokott mozogni alkalmanként, tehát ezzel a költséggel számolni kell.
Milyen építési dokumentumokra van szükség?
A lakáshitelekhez képest az építési hiteleknél sokkal bővebb dokumentációt kell a bank részére beadni az igénylés során az általános dokumentumokon túl. Szükség van az építési engedélyre vagy egyszerű bejelentésre, az e-naplóra, jogutódlásra, ha volt, tervekre és műszaki dokumentumokra, tervezői felelősségbiztosítás bemutatására és természetesen szükség van költségvetés készítésére is.
Hasonlítsd össze az összes bank ajánlatát a Bankradar segítségével és nézd meg, hogy milyen kedvezményeket tudsz rajtunk keresztül igénybe venni. Igényeld a részletes ajánlatokat akár az otthonodból online!